Efter samråd med vores administrator har bestyrelsen besluttet at udsætte foreningens generalforsamling på ubestemt tid.

Selv om der blandt politikere, organisationer m.fl. for tiden tales en del om at slække på forsamlingsforbuddet, så virker det usandsynligt, at det skulle blive muligt at holde vores generalforsamling den 9. marts. I så fald skulle indkaldelserne sendes ud om ganske få dage, og det er meningsløst med det nuværende forbud mod at forsamles mere end 5 personer.

Sammen med administrator vil vi selvfølgelig følge udviklingen og indkalde, når det virker sandsynligt, at vi rent faktisk også vil kunne afholde generalforsamlingen.

Når restriktionerne på et tidspunkt slækkes, bliver det formentligt kun delvis, så der stadig vil være begrænsning på antallet af personer, som må samles. Vi opfordrer derfor alle foreningens medlemmer til overveje, om det til den tid ikke kunne være en god idé at give fuldmagt til et andet medlem i ejerforeningen  – for at vi på den måde ikke bliver for mange til generalforsamlingen.  

Endvidere opfordrer vi til, at hvis man vil deltage personligt, da højst møder én person fra hver husstand.