Som de fleste af jer ved, så var der omkring 1. september indbrud i flere af de opbevaringsrum, som ligger under nr. 44. Billeder, oplysninger, kommentarer osv. foregik på vores Facebook-side, som i sådan en situation er rigtig god til hurtig kommunikation.

Da yderdøren ned til kælderrummene ikke var brudt op, må indtrængerne være nogen, som på en eller anden måde har fået fat i en nøgle.

Det kan altså ske igen, og det ønsker ingen, da det var ret ubehageligt for dem, det gik ud over.

Den eneste måde at forhindre lignende tilfælde er at få nye låse på yderdørene, dvs. de tre gadedøre og døren ned til kælderrummene under nr. 44 samt døren til vores genbrugsrum.

Til det formål har bestyrelsen været i kontakt med et låsefirma om elektroniske låse på yderdørene. Sådan et system har den store fordel, at hvis nogen mister en nøgle – som er en elektronisk ’låsebrik’ – så kan denne brik spærres, så den ikke kan låse dørene op. 

Da sagen er opstået pludseligt, har vi naturligvis ikke afsat penge i foreningens budget til dette arbejde, som kommer til at koste ca. 55.000 kr. Men vi har drøftet sagen med foreningens administrator, som har sagt god for at vi gør det uden at have en ’bevilling’. Dels fordi det er en akut opstået situation, dels fordi vi ikke har brugt ret meget af det beløb, som for 2022 er afsat til diverse uforudsete reparationsarbejder.  

Lige nu kan vi ikke sige, hvornår låsene vil blive monteret. Men så snart vi har en aftale på plads med låsefirmaet, får I selvfølgelig besked her på siden om de nærmere detaljer – herunder om hvornår og hvordan låsebrikkerne udleveres.