For en del år siden besluttede bestyrelsen, at hvis der skete brud på vindueshængsler eller på hængsler til altandøre, så skulle lejlighedens ejer selv betale for reparation. Andre skader – f.eks. på ruder – er dækket at foreningens forsikring.

I en sag for nylig har det imidlertid vist sig, at det kan være vanskeligt at finde ud af, om skaden er ’selvforskyldt’ (og dermed ejers ansvar) eller skal dækkes af foreningens forsikring. I sidstnævnte tilfælde betyder foreningens selvrisiko på forsikringen dog, at det i praksis vil blive foreningen, som skal betale.

Ifølge foreningens forsikringsmægler er en skade omfattet af forsikringen, hvis skaden er pludseligt opstået. En skade, som skyldes almindeligt slid eller dårlig vedligeholdelse, er ikke dækket af forsikringen.

I den konkrete sag var det ikke muligt at afgøre, hvad der var årsag til skaden: Var den ”pludselig opstået” eller skyldtes den ”almindeligt slid eller dårlig vedligeholdelse”?

Bestyrelsen har derfor besluttet, at fra nu af dækkes alle skader på vindueshængler eller på hængsler til altandøre af foreningen.

Får I derfor brud på vindueshængsler eller på hængsler mv. ved altandøre, så få det repareret. Tal eventuelt med bestyrelsen om sagen. Og send efterfølgende regningen til bestyrelsen.

Flere i foreningen har med godt resultat benyttet sig af Hindsberg Byg, som har tlf. 40 57 63 61 og email: Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.  

Nærmeste autoriserede Velfac Vinduesmester er Tømrermester Hedelund-Esko Aps, Guldregn Alle 8, 2770 Kastrup, tlf. 20 72 00 72, mail: Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den. Vi har ingen erfaring med dette firma, men vi går ud fra, at de som autoriseret af Velfac er OK.